Kako odabrati grad za Erasmus odnosno grad u kojem želite provesti semestar ili godinu? Mi smo imale više načina i uvjeta na temelju kojih smo donijele odluku koju nikako nismo požalile! Odlučile smo se za Prag, a u nastavku pročitajte kako smo došle do te odluke:
Ugovor s fakultetom
Glavni i obvezni uvjet je da vaš fakultet ima ugovor s fakultetom u gradu u kojemu želite studirati. Mi smo na stranici sveučilišta našle popis s kojim sve fakultetima naš fakultet ima ugovor. Tu smo vidjele državu, grad, naziv fakulteta, broj studenata koje primaju s našeg fakulteta, koja razina studija se može prijaviti (preddiplomski, diplomski ili oboje), traže li određenu razinu znanja za neki jezik i sl.

Idete s nekim?
Nama je bilo važno da idemo zajedno pa smo odmah „eliminirale“ fakultete koji ne primaju obje razine studija i koji primaju samo jednog studenta. Ako i vi želite ići na Erasmus s nekime, provjerite koliko studenata prihvaćaju s vašeg fakulteta (ako ste na istom fakultetu) ili, ako ste na različitom, provjerite imate li oboje u ponudi isti fakultet.
Veličina grada
Nismo ni bile sigurne želimo li ići u manji ili veći grad zato što oboje ima neke svoje prednosti. Na kraju smo se odlučile za veći grad iz razloga što živimo u malom gradu pa da i tako vidimo neku promjenu, ali i da imamo više mogućnosti. Ovisno o vašim preferencijama, odlučite što vama više odgovara – manji ili veći grad.

Iskustva drugih studenata
Ono što bi rekle da je najviše utjecalo na našu odluku su iskustva drugih studenata. Čitale smo na Internetu Erasmus iskustva i upisivale „Erasmus iskustvo Prag“, „Erasmus iskustvo Barcelona“, „Erasmus iskustvo Budimpešta“ i tako za svaki grad koji smo izdvojile kao potencijalni grad.
Također tražile smo stranice na Facebooku i Instagramu te se već tako moglo vidjeti kako je kod nekih gradova to puno bolje organizirano za razliku od drugih. Ušle smo i u nekoliko WhatsApp grupa te se na taj način dodatno raspitale.
Mi smo si napravile listu gradova u koje možemo ići i krenule čitati iskustva te pisati prednosti i nedostatke za svaki grad. Na taj smo način izbacile par gradova kao naše opcije.
Lokacija grada
Prag je srce Europe što je super za putovanja. To je bio jedan od dodatnih razloga da izaberemo taj grad. Imale smo želju iskoristiti Erasmus za putovanja, a iz Praga je to bilo jako jednostavno. Također, ako imate neko specifično područje ili mjesto koje želite istražiti, to možete uzeti u obzir prilikom izbora grada. Na primjer, ako želite posjetiti Skandinaviju, možete izabrati grad u Skandinaviji ili neki grad iz kojeg ćete jednostavno i povoljno doći do skandinavskih zemalja.
Kultura i životni standard
Kultura i hrana Praga se ne razlikuju toliko od naše za razliku od nekih drugih gradova, odnosno država. Cijene su također slične, što olakšava prilagodbu na život u nekom drugom gradu.
Smatramo kako je važno uzeti u obzir kulturu države u kojoj ćete živjeti zato što vam se na neke stvari možda bude teško priviknuti ili možete doživjeti kulturni šok. Ako baš želite upoznati neku drugu kulturu, možete se i odlučiti za to, samo je važno pripremiti se i razmisliti jeste li spremni na to. Životni standard je također važna stavka. Mi nismo htjele ići u državu gdje ćemo imati visoke troškove smještaja, hrane, izlazaka i dr. Imale smo želju Erasmus stipendiju iskoristiti za pokrivanje troškova života u drugoj zemlji (smještaj, hrana, javni prijevoz,…) te za putovanja, izlaske i druge aktivnosti. Ako se odlučite za državu gdje su troškovi života veći, vjerojatno ćete trebati puno više novca od onog što vam Erasmus stipendija nudi (ili se odreći putovanja i nekih drugih aktivnosti). Na primjer, studentski domovi su puno jeftiniji od stanova, a neke države nemaju domove ili imaju privatne domove koji su i skuplji od stanova! To je nešto što smo mi svakako uzele u obzir.
Aktivnosti za Erasmus studente
Vidjele smo da je u Pragu jako dobra organizacija aktivnosti za erasmusovce i kada smo došle smo se i same u to uvjerile. Mi bi to izdvojile kao najvažniju stavku. Čule smo kako u nekim gradovima ne postoje organizacije koje se time bave te studenti nemaju mogućnost priključivanju aktivnostima već se sami moraju upoznati, organizirati aktivnosti i sl. Naravno, vi ćete se svakako upoznavati sa drugim studentima i sami dogovarati nekakva druženja i slično, ali kada postoje organizacije koje se time bave, lakše i brže ćete upoznati druge studente, upoznat ćete više studenata, sudjelovat ćete na više aktivnosti i sl. U Pragu su, uz „službenu organizaciju za Erasmus“, postojale i dvije drugačije organizacije. Imali smo svaki dan velik izbor aktivnosti – šetnje, piknici, izlasci, beer pong, putovanja, sportske aktivnosti,…

Naša konačna odluka
Nakon detaljnog proučavanja ostalo nam je par gradova i tu smo izbor suzile na Huelvu i Prag. Kada smo se tek odlučile da želimo ići na Erasmus, htjele smo negdje u Španjolsku. Najviše smo htjele ići u Valenciju, ali nisu prihvaćali studente i na preddiplomskoj i diplomskoj razini (kao ni Barcelona i Sevilla). Ostala nam je jedino Huelva – mali gradić u Španjolskoj.
Nakon uspoređivanja ta dva grada, Prag je ispunio sve naše uvjete i kriterije te je tako pala odluka da je Prag naš grad za proživjeti Erasmus iskustvo. Životni standard u Pragu je sličan kao u Hrvatskoj, grad je velik za nas koje živimo u Poreču, ali premali ako pitate našeg prijatelja iz Indije! Noćni život je nama bio super, javni prijevoz također odličan, sve aktivnosti za erasmusovce su bile super organizirane, blizu su nam bili gradovi kao što su Budimpešta, Dresden, Beč, Minhen…

Iako smo prije odlaska na Erasmus bile malo tužne što ne idemo u Španjolsku, na kraju smo bile presretne s izborom grada! Ako imate opciju ići u Prag, sa sigurnošću vam možemo reći da nećete požaliti. Više o našem Erasmus iskustvu možete pročitati ovdje. Nadamo se da su vam naši kriteriji za izbor grada pomogli pri donošenju vaše odluke i želimo vam sreću s odabirom. Također, vjerujemo da koji god grad izaberete – nećete pogriješiti.
Ako uživaš u našim putovanjima i želiš nas podržati, klikni ovdje i počasti nas kavicom!