Kolegiji na Faculty of Social Sciences

charles university slika

Naše Erasmus iskustvo vezano je uz Faculty of Social Sciences, koji je dio Charles Universitya. Više o našem Erasmus iskustvu vezano za fakultet pročitajte ovdje, a u nastavku pročitajte o kolegijima koje smo mi slušale:

Game Theory

Ovaj kolegij imao je ukupno 4 ispita na temelju kojih su se skupljali bodovi te uz to nisu postojali nikakvi seminari ili zadaće za bodove. Ispiti su se pisali online te ukoliko si ostvario dovoljno bodova za prolaz u dva ispita, ne moraš izaći na ostale. Bilo je važno bilo koja dva (od ukupno četiri) ispita proći, a moglo se i pisati sva četiri ispita te uzeti dva najbolja rezultata. Od svih kolegija koje smo imale, ovaj nam je bio najlakši. Profesor je bio jako drag, ali bio je jedan mali problem – pričao je “češki engleski” pa smo se malo mučile razumjeti ga. Svaki put na predavanju nam je trebalo 15 min da se naviknemo na naglasak. Iako nam je ovo bio najlakši kolegij te su se ispiti pisali online, svejedno nije bilo lagano. Ispiti su bili sastavljeni na način da ne možeš pronaći lako odgovore (ni u skripti ni na internetu). Ne znamo da li se ispiti trenutno pišu online zato što smo mi imale taj kolegij dok je još bila korona. 

Strategic Management

Na jednom kolegiju smo imali svaki put zadaću kojom ne ostvaruješ bodove, ali ako istu ne napišeš i predaš – gubiš bodove. Zadaće nisu bile jako teške, ali je bilo puno posla oko svake zadaće koju smo dobili. Trebali smo pročitati sljedeće poglavlje u knjizi (oko 30 str) te napisati sažetak na dvije stranice u wordu. Uz to su još bila zadana 3-4 zadatka. Također, na svakom satu je netko trebao ukratko prezentirati svoju zadaću. Osim toga smo imali prezentaciju koju smo radili u grupama i prezentirali te jedan veliki projekt koji smo također na kraju prezentirali. Iz tog kolegija nije postojao ispit, ali imali smo nekoliko online kvizova koji su bili lagani. Kolegij nije bio težak, samo malo zahtjevan u pogledu zadaća.

Microeconomics of Banking

Za jedan kolegij nismo bile sigurne da li ga želimo uzeti ili ne zato što se činilo dosta teško. Profesor nam je na prvom predavanju rekao kako ćemo imati samo jedan ispit koji se piše dva tjedna te ga možeš pisati u ta dva tjedna bilo kad i bilo gdje. Možeš koristiti knjige, internet i bilo kakve izvore, samo ne raditi s kolegama. To nas je privuklo te smo se odlučile upisati kolegij. Na kraju je to ispao najteži kolegij za proć zato što nam nisu nikakve knjige, internet, prijatelji ili netko drugi mogli pomoći. Srećom, s nama je bio na predavanju jedan super dečko koji nam je puno pomogao te smo (zahvaljujući njemu) uspjele proći. Ali da..bila su to stresna dva tjedna. Mi bi se ustale ujutro, sjele za stol, pokušavale odgovoriti na neko pitanje i tražile pomoć do kasno navečer, išle spavati i onda sve to ponovile sutra. I tako dva tjedna. Najgore je bilo što smo znale da ne možemo ništa napraviti, a nije nam preostalo ništa drugo nego sjediti i pokušavati.

Systemic Risk and Macroprudential Policy

Iz ovog kolegija smo dobile svaki put članak od 10ak stranica (nekad manje, nekad više) te bi sljedeći put imali kviz iz toga i raspravu. Iskreno, ni jedan članak nismo skužile. Pokušavale smo čitati samo na engleski pa smo mislile da je problem u našem engleskom i išle si prevoditi članak. Opet nismo ništa skužile. Onda smo za svako drugi-treći pojam išle tražiti značenje kako bi stavile sve to u kontekst. Sve u svemu, mučile smo se samo s čitanjem članaka. Prije prvog kviza i rasprave smo bile jako u strahu, ali na kraju se nismo imale oko čega brinuti. Kvizovi su bili anonimni te nisu bili za bodove, a u raspravu se mogao uključiti tko je htio. Osim toga, imali smo zadaće. Nama su te zadaće bile preteške. Mogli smo raditi u grupama do tri osobe. Naravno, radile smo zajedno i jedina šansa da to uspijemo napraviti je bila da netko tko razumije pristane raditi s nama. Bilo nas je jako malo na tom kolegiju i u početku svi kojima smo se javili su rekli da su odustali od tog kolegija. Na kraju je dečko kojeg smo i prije spomenule radio s nama. Prije nego što je pristao biti s nama u grupi smo ga upozorile da mi ništa ne kužimo. Opet, zahvaljujući njemu, uspjeli smo napraviti sve zadaće. Osim tih zadaća imali smo i jedan ispit, ali onaj tko je skupio dovoljno bodova, ako je zadovoljan ocjenom, nije trebao izaći na ispit. Za te zadaće smo također mogle koristiti internet i tražiti pomoć prijatelja, a opet ih nismo uspjele riješiti. Npr. jedna od zadaća bila je napraviti Spidergram bankovnog sustava u Republici Hrvatskoj. Imale smo 10 listova otvorenih u Excelu u kojima smo radile normalne grafikone (stupičaste, linijske), a koji su nam trebali kako bi na kraju dobili taj Spidergram. Nije nam bilo lako napraviti ni te normalne grafikone jer je bilo jako teško doći do podataka.

Applied Econometrics

Do sada nismo imale ekonometriju, a ovo je bila primijenjena ekonometrija gdje se očekuje predznanje ekonometrije. Ovaj je kolegij slušala samo Adela (za priznavanje kolegija na našem fakultetu u Rijeci).

Prije prvog predavanja sam mislila kako nemam baš šanse za to proći, a nakon predavanja sam u to bila sigurna. Profesor je odmah na početku rekao: “Imamo dvije krajnosti ovdje – studenta kojem je ovo već treći ili četvrti kolegij Ekonometrije i studenticu koja nikada nije slušala Ekonometriju. Moram napraviti neku sredinu da i ona proba pratiti, iako ne znam kako će ona to proći. Ona bi trebala prije sljedećeg sata proći ovu knjigu (oko 700 str), što je uvod u Ekonometriju da bi mogla dalje pratiti.” Na kraju sata je rekao: “A tko zna, možda nas ta studentica iznenadi i prođe!”. 

Nakon toga, išla sam na vježbe iz Ekonometrije i suočila se s novim problemom. Profesorica je rekla da možemo otvoriti Anacondu gdje ćemo pronaći Jupyter Notebook. Ja nikad za to nisam čula i na kraju mi je profesorica trebala otvoriti. 

Iz ovog smo kolegija trebali imati ispit i neki rad, ali na kraju smo ipak imali dva veća projekta koja smo mogli raditi u paru. Ja sam planirala odustati od kolegija zato što nisam znala ništa napraviti, a nisam ni znala s kime raditi. 

Jedan dan nam je susjed u domu pokucao (on je također slušao taj kolegij), bilo je oko 23 sati, a do ponoć su trajale prijave za projekt. Pitao me da radimo zajedno i ja sam rekla kako ja to ne znam i da sam mislila odustati od kolegija pa je rekao da ni njemu baš ne ide, ali da je bolje svakako u paru nego da bude sam. Ja sam napravila uglavnom tekstualni dio, a on je sve što je trebalo od modeliranja. Na kraju sam uz pomoć njega prošla kolegij. 

International Commerciel Dispute Resolution

Ovaj kolegij je bio jako zanimljiv. Imali smo razne zadatke, npr. pregovori gdje bi dobili svoju ulogu koju moramo naučiti i onda se uživiti u tu ulogu i tako pregovarati, zatim smo imali zadatak ispod kojeg iznosa i kojih uvjeta ne smijemo pristati u pregovorima,… Također, bila je i medijacija te sudska parnica kroz primjer. Najzanimljivije kod tog kolegija bio je odlazak na pravni fakultet gdje smo imali arbitražu. Imali smo oko tjedan dana za pripremu gdje je opet svatko dobio svoju ulogu i određen slučaj  te smo na pravnom fakultetu  bili u nekoj mini sudnici i “odigrali” svoje uloge.  To sve je bilo za bodove, a osim toga imali smo jedan esej i završni ispit. 

Od nabrojanih kolegija, ako možete birati, preporučile bi vam da NE uzmete Microeconomics of Banking, Applied Econometrics (ako nikad niste slušali ekonometriju ili ako vam nije jača strana) te Systemic Risk and Macroprudential Policy. Ako imate neka pitanja za ove kolegije, slobodno nam se javite i pokušati ćemo pomoći koliko možemo. 

Recommended Articles