Pripremate se za svoj prvi let avionom? Sigurno osjećate strah, paniku, ali i uzbuđenje. Naš prvi let bio je u 2019. godini kada smo išle u Dublin i još uvijek se sjećamo tog osjećaja. Nas nije bilo strah leta, koliko toga da sve uspješno odradimo prije leta. Sve nam se činilo komplicirano, a sada vidimo kako ipak nije tako strašno. Ovdje ćemo vam napisati neke korisne informacije i savjete kako biste se što bolje pripremili za prvi let.
Kako mi tražimo i kupujemo avionske karte?
Najčešće tražimo avionske karte preko Google flightsa ili Skyscannera za pretragu jeftinih letova. Također, redovito pratimo na stranici Rynaira povoljne ponude, zato što se preko njih često mogu pronaći jako jeftini letovi. Karte kupujemo uvijek preko službenih stranica aviokompanija.
Savjeti za izbor sjedala u avionu: Prozor, sredina ili prolaz?
Sjedalo u sredini je najgora opcija pa probajte izbjeći ako je moguće. Sjedalo uz prozor je najudobnije i možete uživati u predivnom pogledu i to je sjedalo koje najviše ljudi bira, također ne morate se ustajati drugima. Ako vam je važno često ustajati ili koristiti WC, sjedalo uz prolaz bit će najbolji odabir.
Ako putujete Rynair-om, obavezno napravite online check-in jer ćete u protivnom morati platiti 55€ ako check in radite u zračnoj luci. Ukoliko vam nije bitno koja sjedala imate i ako ne želite to dodatno plaćati, onda check in radite 24 sata prije leta. Ako želite izabrati sjedala onda check in možete napraviti i prije.
Što učiniti prije dolaska na aerodrom?
Provjerite da imate valjane dokumente, za putovanja unutar Europske unije, dovoljna vam je osobna, ali izvan Europske unije potrebna vam je putovnica i za neke zemlje još i viza. Također, provjerite da li vaši dokumenti vrijede dovoljno dugo zato što neke države traže da putovnica vrijedi još 6 mjeseci nakon povratka.
Napravite check-in od kuće zato što će vam biti brže, a i neke aviokompanije su počele naplaćivati ako radite check-in u zračnoj luci. Neke aviokompanije dopuštaju check-in 24 sata prije leta pa se nemojte zabrinuti ako još uvijek ne vidite opciju za napraviti prijavu (to vrijedi ako ne kupujete određeno sjedalo). Postoje slučajevi kada se možete samo u zračnoj luci prijaviti (npr. ako država u koju idete zahtijeva provjeru vize).
Za svaki slučaj isprintajte si kartu i pošaljite osobi s kojom putujete (ako ne putujete sami), ako se dogodi da vam se isprazni mobitel, zablokira ili prestane raditi pa da ne ostanete bez karte.
Uvijek provjeravajte pravila aviokompanija što se tiče dimenzija prtljage, jer nije za svaku aviokompaniju isto pa da ne morate ništa dodatno plaćati. Predana prtljaga nije dostupna tijekom leta tako da pazite da ono što vam treba tijekom leta bude u ručnoj prtljazi.
I da, udobno se odjenite i ponesite si jastuk, pogotovo ako imate duži let.
Kada trebate doći u zračnu luku?
Obično se preporuča doći 2 sata prije leta. Većina aviokompanija prikazuje predloženo vrijeme dolaska prije leta na svojim web stranicama, ali računajte najmanje 2 sata ranije.
Predaja prtljage na aerodromu
Ako imate samo ručnu prtljagu i obavili ste online check in, idete direktno na kontrolu (sljedeći naslov). Ako imate samo ručnu prtljagu i niste obavili online check in, to je prvi korak koji trebate napraviti prije kontrole. Ukoliko imate prtljagu za predaju, odlazite do šaltera kako biste ju ostavili. Na ekranu provjerite da stojite u točnom redu za vaš šalter. Tamo dajete putovnicu i prtljagu i dobivate boarding pass. Oni vam izvažu prtljagu i ukoliko imate više kilograma od dozvoljenog, trebat ćete plaćati dodatno pa pripazite na to. Dobit ćete potvrdu da ste predali prtljagu i to obavezno morate čuvati u slučaju da vam prtljaga kasni ili da se izgubila. Ako imate let s presjedanjem, provjerite da li se može vaš kofer prijaviti do konačne destinacije.
Kako izgleda kontrola (security check) na aerodromu?
Prije nego idete do kontrole, skenirate svoj boarding pass. Na kontroli stavljate ručnu prtljagu, vadite tekućine i kozmetiku, mobitel, sat, novčanik i sve ostale predmete u plastičnu kutiju, također i jaknu ili kaput. Nakon toga prolazite kroz okvir koji će pištati ako imate nešto metalno, a ako ne pišti onda ste slobodni i uzimate svoje stvari nazad. Nekad će od vas tražiti da skinete i cipele.
Granična kontrola na aerodromu
Slijedi vam granična kontrola gdje će vam provjeriti osobnu/putovnicu i vizu ako ju trebati imati. Ponekad policajci postave nekoliko pitanja, kao što su gdje idete, gdje ćete odsjesti, čime se bavite…
Slobodno vrijeme do leta
Sada dolazite do duty free trgovina, kafića, restorana gdje možete nešto pojesti ili popiti kavu ako imate vremena. Ako imate dugo presjedanje obavezno provjerite s aviokompanijom da li imate pravo na besplatan obrok, jer neke aviokompanije nude tu opciju pa dobijete kupon koji možete iskoristiti.
Naravno, nije isto u svakoj zračnoj luci, nekad su duty free trgovine prije granične kontrole ili je veći izbor prije granične kontrole, a nekad nakon granične kontrole.
Na ekranima pratite da li vam let dolazi na vrijeme, da li se promijenio gate (mjesto gdje čekate ukrcavanje na let) od onog koji vam piše na karti, kada kreće ukrcavanje… Obavezno pratite sve informacije na ekranima.
Ukrcavanje u avion
Pronađite svoj gate i tu pričekajte do ukrcavanja, možete si napuniti mobitele dok čekate. Najčešće ukrcaj počinje 40 minuta prije leta, ali pratite na ekranima obavijesti. Prilikom ukrcavanja ponovno se provjerava vaša karta i dokumenti i nakon toga krećete prema avionu. Nekad se do aviona ide direktno kroz hodnik, nekad vas čeka bus koji vas vozi do aviona, a nekad se ide pješke do aviona.
Nakon što ste se ukrcali u avion, stavite torbu iznad ili ispod sjedala i slijedite daljnje upute. Pokazat će vam kako zakopčati sigurnosni pojas i što učiniti u slučaju nužde. Uključite na mobitelu zrakoplovni način rada.
Kako izgleda let avionom?
Let avionom uopće nije strašan, uostalom najsigurnije je prometno sredstvo. Avion se kreće pistom pa krene ubrzavati i nakon toga poleti. Nakon što poletite i kada avion dosegne određenu visinu, pilot će isključiti znakove za vezanje pojasa pa možete ustati i ići na wc. Za polijetanje i slijetanje morate imati vezan sigurnosni pojas, naslon sjedala u uspravnom položaju, otvorene rolete, spuštene naslone za ruke i isključenu elektroniku ili stavljenu u zrakoplovni način rada.
Ovisi s kojom aviokompanijom letite, možda ćete imati osiguranu hranu i piće, a kod niskobudžetnih aviokompanija to ćete dodatno platiti ako uzmete (nije obavezno uzimati, možete si ponijeti nešto). Također, neki avioni imaju ekran na sjedalu ispred vas pa možete gledati serije i filmove, slušati pjesme ili pratiti let.
Trebate znati da ponekad dolazi do turbulencija, ali to je normalno i ne trebate se bojati.
Presjedanje na letu
U slučaju presjedanja, pratite oznake za Connecting flights i tražite svoj gate. Opet pratite što piše na ekranima, koji je gate, da li će kasniti avion, kada kreće ukrcavanje… Nekad ćete trebati opet prolaziti sigurnosnu kontrolu i provjeru dokumenata.
Kada kupujete kartu za neku dalju destinaciju i imate presjedanje, probajte ne kupovati zasebne letove, nego vezani let. U tom slučaju avioprijevoznik ima obvezu brinuti ako let kasni. I kada kupujete vezani let, vaša se prtljaga prebacuje iz aviona u avion i vi preuzimate na zadnjoj destinaciji.
Ako ipak kupujete zasebne letove, pazite da imate dovoljno vremena između dva leta. Također, ako nekim slučajem vaša predana prtljaga ne ide do krajnje destinacije, morate ju uzeti i ponovno prijaviti.
Stigli ste na konačnu destinaciju
Nakon što ste sletjeli, uzimate svoje stvari i izlazite iz aviona. I sad opet, ili idete kroz tunel, ili će vas bus odvesti ili idete pješke do zračne luke. Zatim vam slijedi kontrola dokumenata i tu vas mogu pitati par pitanja, kao npr. gdje ćete odsjesti, razlog dolaska… Sada idete po svoj kofer (ako ste ga predali). Idete prema znakovima „baggage receive“ i tamo čekate dok dođe vaš kofer. Provjerite da li je vaš kofer oštećen i ako je onda idite do Lost and found ili Handling officea i prijavite štetu.
Što staviti u ručnu prtljagu?
Jedan savjet je da u ručnu prtljagu stavite osnovne proizvode za higijenu, donje rublje i nešto za presvući se u slučaju da vam kasni prtljaga ili da se izgubi. Ponesite si praznu bocu vode, jer punu bocu ne smijete imati, ali nakon kontrole si možete ići uliti vodu. Možete se i odlučiti kupiti vodu u zračnoj luci. U velikom broju zračnih luka postoje „fontane za vodu“ gdje si možete uliti pitku vodu. Također, možete si ponijeti neke grickalice ili sendvič da imate u letu.
Što se tiče tekućina, smijete imati one tekućine koje su u pakiranju do 100 ml i morate ih staviti u vrećice sa zatvaračem od 1l. Obratite pažnju na pakiranja, zato što ako imate npr. šampon od 200ml, a ostalo ga je samo malo, svejedno ćete morati baciti.
Također, u ručnu prtljagu si stavite dokumente, punjač, novčanik, nakit i sve ono što ne želite da nestane.
I lijekove si stavite u ručnu prtljagu, ali provjerite da li mogu ići s vama u kabinu. Npr. Japan ne dopušta neke lijekove. Ako imate lijekove na recept, možete si ponijeti potvrdu od liječnika na kojoj piše da ih morate uzimati.
Prijenosna računala, tableti i prijenosne baterije moraju ići u ručnu prtljagu.
Na ovom linku preuzmite listu za pakiranje uz koju ćete bit sigurni da ste ponijeli sve što vam treba.
Nadamo se da će vam ovaj tekst biti koristan i da ste sada spremni za svoj prvi let. Pripremite si pjesme ili skinite neki film, ponesite si knjigu ili možete dok ste na letu brisati nepotrebne slike iz galerije jer vjerujemo da ih imate isto kao i mi. Ako ne znate što raditi na aerodromu, na ovom linku skinite igru koja vam može skratiti vrijeme čekanja leta. Želimo vam sretan put i uživajte! Ako imate neko pitanje, slobodno nam se javite ovdje ili na Instagramu.
Ako uživaš u našim putovanjima i želiš nas podržati, klikni ovdje i počasti nas kavicom!