Što posjetiti u Krakovu

što posjetiti u krakovu slika

Iskreno, mi nismo imale velika očekivanja od ovog grada. Neki od prijatelja rekli su nam da im se grad nije baš svidio kada su ga posjetili pa smo mislile da bi tako moglo biti i nama. Ipak, nama se grad jako svidio. Puno toga smo vidjele, ali puno i naučile. Išle smo na 2-3 dana dok smo bile na Erasmusu. Bilo je organizirano putovanje za erasmusovce pa smo svakako očekivale dobar provod, ali na kraju je bilo puno više od toga. Imali smo super vodiče koji su nam ispričali baš zanimljive priče i događaje vezane za razna mjesta te nam je upravo zbog tih priča Krakov ostao u srcu. Ovdje vam navodimo što posjetiti u Krakovu:

Glavni trg – Tržni trg

Glavni trg i srce Starog grada Krakova. Trg je pod zaštitom UNESCO-a te je najveći srednjovjekovni trg u Europi (40.000 m2). Ovaj trg mjesto je na kojemu se odvijala sva radnja od srednjeg vijeka; ima važan povijesni, kulturni i društveni značaj. Kroz stoljeća, trgovci bi ovdje prodavali svoju robu, održavali su se brojni događaji, ceremonije i javna pogubljenja. Za vrijeme njemačke okupacije, trg je bio preimenovan u Adolf Hitler Platz. Danas se ovaj trg smatra jednim od najromantičnijih kutaka Krakova te ga vrijedi istražiti i danju i noću. Na ovom trgu vidjet ćete puno uličnih kafića, restorana, znamenitosti, hotela te predivne konjske zaprege koje na ovome trgu čekaju svoju sljedeću mušteriju.

što posjetiti u krakovu slika

Cloth Hall – Sukiennice

Sukiennice ili Dvorana sukna najstarije je trgovačko središte Krakova. Budući da je Krakov bio važna postaja na trgovačkom putu, gradu je bilo potrebno odgovarajuće mjesto za razmjenu robe. Glavna dvorana bila je podijeljena na dvije etaže: na prvoj je bila trgovačka dvorana poznata kao smatruz. Služio je za trgovinu sitnim robama, a naziv (njem. schmettern) potječe od galame i buke koju su napravile prodavačice koje su ovdje radile. Tijekom stoljeća mjesto je nekoliko puta pregrađivano i preuređivano, a ono što danas možete vidjeti datira iz 19. stoljeća i ne nalikuje izvornoj zgradi. Srušene su kolibe, dograđene arkadne galerije, a nekadašnji smatruz pretvoren je u galeriju poljskog slikarstva. Trgovina ipak nije uklonjena iz zgrade – dugačka dvorana prizemlja i dalje je puna štandova na kojima se danas umjesto krpica prodaju suveniri, nakit i rukotvorine.

Bazilika Svete Marije

Jedna od glavnih točaka na trgu je bazilika Sv. Marije. Bazilika je dovršena 1397. godine, a poznata je po dva tornja koji su različitih visina. Svakog punog sata, s višeg od dva tornja čuje se zvuk trube u spomen na trubača iz 13. stoljeća koji je ubijen, a obavještavao je mještane da Mongoli dolaze napasti grad.

bazilika svete marije slika

Legenda o dva tornja Svete Marije

Dva brata bila su angažirana za izgradnju tornjeva Svete Marije. Bili su poznati kao dva najbolja krakovska graditelja. Stariji brat bio je zadužen za južnu kulu, a mlađi za sjevernu. U početku je sve išlo po planu, ali onda se pokazalo da je južna kula (koju je gradio stariji brat) bila viša od sjeverne kule. Mlađi brat bio je ljubomoran te je iz zavisti ubio starijeg brata i naredio da se nedovršena južna kula okruni kupolom. Nakon toga nastavio je dovršavati svoju, sada višu, sjevernu kulu. Međutim, mlađi brat počeo je osjećati grižnju savjesti te se na dan posvećenja popeo na vrh svoje kule držeći nož kojim je ubio svoga brata. Javno je priznao ubojstvo i skočio. Ubojičin nož i danas visi na ulazu u najstariju tržnicu u Krakovu te podsjeća na ove tragične događaje.

Pravi razlog zašto je jedan toranj viši je to što je čuvarima pružao dobar pogled na sve prijetnje koje se približavaju gradu, a pogled im nije blokirao drugi toranj. Uvjerljivije objašnjenje za nož na vratima suknarnice je da je djelovao kao sredstvo odvraćanja lopova. Kad bi uhvatili lopova, odsjekli bi mu prste, ili ponekad nešto vrijednije poput ušiju ili nosa.

Florianska ulica

To je najpoznatija ulica u Krakovu. Predivna pješačka trgovačka ulica koja započinje kod Florianskih vrata i vodi do Starogradskog trga. Ta vrata su u prošlosti predstavljala ulaz u Krakov.

Toranj gradske vijećnice

Toranj vijećnice jedini je preostali dio prve gradske vijećnice koja se nalazila upravo na ovom mjestu. Otvoren je posjetiteljima kao vidikovac s kojeg se pruža panoramski pogled na Glavni trg. U podnožju tornja nalazi se skulptura „Glava“ čiji je službeni naziv „Eros Bendato“. Skulptura je postala neočekivana turistička atrakcija te se ljeti mogu vidjeti djeca koja pužu posvuda po šupljoj glavi.

što posjetiti u krakovu slika
što posjetiti u krakovu slika

Kazalište Juliusz Slowacki

Jedno od najznačajnijih kazališta u Poljskoj, rodno je mjesto pokreta Mlada Poljska s početka 20. stoljeća. Ako želite i imate vremena, možete otići i pogledati neku predstavu u kazalištu te uživati u njegovu interijeru. Raspored možete vidjeti ovdje.

kazalište juliusz slowacki slika

Jagielonsko sveučilište

Krakov je dom nekoliko visokoškolskih ustanova, ali najpoznatije i najprestižnije je Jagielonsko sveučilište. Najstarije je sveučilište u Poljskoj, ali i jedno od najstarijih u svijetu. Osnovao ga je poljski kralj Kazimir Veliki 1364. godine. Sveučilište se tada zvalo Stadium Generale te se sastojalo od tri fakulteta: slobodnih umjetnosti, medicine i prava. Samo su prva dva djelovala za života utemeljitelja. Nakon kraljeve smrti Sveučilište je prestalo postojati. Kralj Vladislav Jagiello ponovno je osnovao Sveučilište 1400. godine zajedno sa svojom ženom Jadwigom. Najstarije, glavno učilište prvo se zvalo Kraljevsko jagelonsko učilište (Collegium Regium), a zatim Veliko učilište (Collegium Maius), a nalazi se u Starom gradu (u Jagiellnskoj ulici). Kada uđete unutra, osjećat ćete se kao da ste se vratili u srednjovjekovna vremena i vidjet ćete predivno zidano dvorište s arkadama. Tamo se također nalazi i muzej posvećen Jagielonskom sveučilištu.

Brdo Wawel

Krakov je bio glavni grad Poljske između 1038. i 1609. godine (s nekoliko kratkih prekida između). U to vrijeme glavno sjedište poljskih kraljeva bio je dvorac Wawel koji se uzdizao na brdu iznad rijeke Visle. Tijekom stoljeća mjesto je više puta pregrađivano i renovirano pa je ono što danas vidite mješavina gotičke, renesansne, barokne i romantičke arhitekture. Dvije glavne znamenitosti na brdu su Kraljevski dvorac i katedrala Wawel.

brdo wawel slika

Dvorac Wawel

Bio je dom poljskih kraljeva i kraljica, a korišten je i kao vojarna, vojna bolnica i službena rezidencija državnog guvernera nakon Prvog svjetskog rata. Unutar dvorca možete posjetiti mjesta kao što su dvorane, kraljevski apartmani, riznica i oružarnica.

Katedrala Wawel

Nalazi se u srcu kompleksa kraljevske palače i dvorca. Današnja katedrala sagrađena je kao zamjena, nakon što je prethodna katedrala uništena u požaru 1305. godine. Krase ju različite kapelice s kupolama i tornjevi. Katedrala je bila mjesto većine krunidbi i kraljevskih sprovoda. Tu su pokopani i mnogi istaknuti Poljaci. Kripte, nadgrobni spomenici i sarkofazi vidljivi su u cijeloj katedrali (uključujući one kraljeva Vladislava I, Kazimira III Velikog, Sigmunda I, svete kraljice Hedvige i dr.). Neke od zanimljivosti vezanih uz katedralu:

Kraj ulaza u katedralu vise tri kosti koje prema legendi pripadaju Wawelskom zmaju (o kojemu više kasnije), ali povjesničari navode da su to kosti nosoroga, mamuta i kita. Legenda kaže da će biti kraj svijeta ako ove kosti padnu s lanca te se zato s njima postupa s najvećom pažnjom. Ove kosti tu vise od ranog srednjeg vijeka.

Zvono Wawelske katedrale (Sigismundovo zvono) ogromno je zvono iz 16.st. Najveće je antičko zvono u Poljskoj i teži 11 tona, a za zvonjenje treba 8 ljudi. Posjetitelji mogu vidjeti zvono penjući se uz 70 stepenica te uživati u pogledu na grad.

što posjetiti u krakovu slika
katedrala wawel slika

Wawelski zmaj

Najpoznatija poljska legenda o kojoj postoji nekoliko verzija. Jedna od je slijedeća: Wawelski zmaj živio je u špilji u podnožju brda Wawel i jeo je građane Krakova. Ljudi su živjeli u strahu posebice kada bi zmaj rigao vatru jer nisu imali oružja kojim bi ga ubili. Naposljetku ga je ubio lokalni heroj – postolar koji je prevario zmaja stavivši sumpor pod kožu mrtvog janjeta. Zmaj je bio gladan i odlučio pojesti janje nakon čega je bio toliko žedan da je došao do rijeke Visle, eksplodirao i utopio se. Zahvaljujući postolaru, stanovnici ovog kraja konačno su mogli živjeti slobodno.

Zmajeva jazbina

Nalazi se u podnožju dvorca, a za javnost je otvorena od travnja do listopada. Posjetitelji špilji mogu pristupiti kroz stari bunar te se spustiti 21 metar spiralnim stepenicama kako bi istražili ovo mjesto. Špilja se proteže do obale rijeke Visle, a na izlazu iz špilje nalazi se kip zmaja.

Kip u obliku zmaja

Na izlazu iz špilje nalazi se veliki kip u obliku zmaja. Kip je visok 6 metara te je izrađen 1969. godine. Jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija, posebno za djecu. Pokreće ga prirodni plin i zmaj svakih pet minuta izbacuje pravu vatru iz svojih usta.

Planty park

Stari grad Krakova okružen je parkom Planty gdje su se nekada nalazile gradske utvrde (danas još uvijek možete vidjeti neke njihove dijelove). Park je poznat i kao gradski vrt te je idealno mjesto za šetnju i opuštanje. Park ima stotine klupa, a šetajući parkom vidjet ćete i brojne spomenike.

Židovska četvrt – Kazimierz

Stara židovska četvrt koju su obilježili tragični događaji u prošlosti, a danas je jedno od najživljih i najšarmantnijih dijelova grada. Četvrt je puna restorana, pubova i lokalnih tržnica. Nakon rata Kazimierz bio je u stanju propadanja, ali je snimanjem Schindlerove liste počelo njegovo oživljavanje. Sada je četrvrt postala jedno od najpoželjnijih područja u Krakovu. Četvrt je također poznata i po svom noćnom životu, posebice za studente. U ovoj ćete četvrti vidjeti brojne uske ulice, svečane sinagoge, dirljive spomenike i dr.

Dok istražujete ovu četvrt, svakako isprobajte lokalnu uličnu hranu, kao što je njihova poznatna zapiekanka. Zapiekanka je poljska verzija pizze koja datira iz 1970-ih te je od tada najpopularnija brza hrana u cijeloj zemlji. To je jednostavno jelo – tostirani otvoreni sendvič od narezanog baguetta, preliven gljivama, kečapom i sirom. To je osnovna verzija, ali vi možete i dodati druge sastojke ili određen sastojak izbaciti. Zbog svojih jeftinih sastojaka dugo se smatrao sendvičem siromaha. Nastao je u vrijeme postkomunizma, a danas mnogim Poljacima budi nostalgiju za djetinjstvom. Najbolju zapiekanku u Poljskoj možete dobiti upravo u ovoj četvrti, u okrugloj zgradi usred Plac Nowy.

zapiekanka slika

Okrug Podgorze

Nalazi se s druge strane rijeke Visle od Kazimierza. Ovdje ćete pronaći brojne kafiće, barove, restorane, mjesta za izlaske, ali i brojne atrakcije. U ovom se okrugu nalaze Trg heroja geta, Tvornica emajla Oskara Schindlera, staro groblje Podgorze, Krakusov humak za koji se vjeruje da je grob princa Krakusa, crkva sv. Josipa, ljekarna Eagle i dr.

crkva sv. josipa slika
crkva sv. Josipa

Trg heroja geta – Plac Bohaterow Getta

Trg na kojemu ćete vidjeti 70 praznih željeznih stolica različitih veličina. Priča koja stoji iza ovog spomenika je stvarno tužna i dirljiva, a možete ju pročitati u nastavku.

20. ožujka 1941. uspostavljen je Krakovski geto, osmišljen od strane nacističkog režima kako bi iskorijenio židovsko stanovništvo Krakova iz središta grada u skučene i nesigurne stambene četvrti. Mnogi su Židovi živjeli izolirano i beznadno, a ovaj trg omogućavao im je da se sastaju jedni s drugima, razmijenjuju hranu i informacije. Ovakvo druženje uz svježi zrak i otvoren prostor bilo je olakšanje za stanovnike geta. Međutim, od 30. svibnja 1942. trg postaje mjesto dubokog očaja. Nacisti su započeli masovne deportacije iz geta u okolne koncentracijske logore. Trg je postao sastajalište za takve deportacije, gdje su se skupljali redovi židovskih stanovnika koji su čekali njihov prisilni odlazak. 13. i 14. ožujka 1943. dogodila se konačna likvidacija Krakovskog geta. Oni koji bi se smatrali nesposobnima za rad (poput starijih, bolesnih ili djece) bili bi ubijeni na ulici prije nego što bi uopće stigli do vlakova koji bi ih inače odvezli u Auschwitz, Plaszow ili Belzec. Ukupno 11.000 prevezeno je u Belzec, 2.000 u Plaszow, 3.000 u Auschwitz, a 2.000 ih je ubijeno prije nego što su se uopće ukrcali na vlakove.

Danas je na trgu spomenik onima koji su se nekada na njemu okupljali čekajući. Stolice su okrenute u smjeru u kojem su tisuće Židova pješačile da bi se ukrcale na vlakove koncentracijskih logora i nikada se nisu vratile.

Schindlerova tvornica

Ako niste pogledali film “Schindlerova lista”, učinite to prije puta u Krakov i bit će vam jasno zašto ovo mjesto morate vidjeti. Tvornica je bila jedno od rijetkih svjetala nade za židovski narod u najmračnije doba Poljske, zato što je ovo mjesto mnogima pomoglo da pobjegnu iz koncentracijskih logora. On je zajedno sa svojim računovođom Itzhakom Sternom uspio pridobiti od nacista 1300 židovskih radnika koji su bili raspoređeni u logorima u kojima su imali najgore moguće uvjete rada i koji su trebali biti pogubljeni. On je vrlo vješto pregovarao s nacističkim sljedbenicima, govorio im je kako su njemu jako potrebni u njegovoj tvornici hendikepirani ili nesposobni radnici jer je znao da su oni prvi koje bi nacisti ubili. Ovo mjesto nalazi se u kvartu Zablocie u Lipovoj ulici broj 4. Jedan dio je Muzej suvremene umjetnosti, a drugi je o Schindleru, tvornici u Drugom svjetskom ratu.

Ljekarna Under the Eagle

Ljekarna koja je imala veliku ulogu u Krakovskom getu jer je vlasnik ljekarne pomogao tisućama Židova. Tadeusz Pankiewicz bio je poljski farmaceut, vlasnik ljekarne Under the Eagle. Odbio je ponudu da vodi još jednu ljekarnu na nežidovskoj strani. Njemu i drugim nežidovskim stanovnicima Krakovskog geta 1941. nacisti su naredili da odu. Međutim, Pankiewicz je uvjerio naciste da mu dopuste da ostane. Under the Eagle bila je jedina ljekarna koja je ostala otvorena u getu. Ona je postala strateško mjesto za zatvorene Židove kojima je Pankiewicz često davao besplatne lijekove i sigurno mjesto za okupljanje židovskih vođa. Spasio je brojne živote opskrbljujući starije generacije bojom za kosu kako bi prikrili svoj identitet i sedativima djeci kako bi im pomogla da se sakriju. Ljekarna je preživjela rat i zatvorena je 1967. godine. Godinama kasnije pretvorena je u vrlo potresan muzej.

Jednodnevni izletu u Auschwitz

Ako se nalazite u Krakovu onda izdvojite jedan dan za posjet koncentracijskom logoru Auschwitz-Birkenau. Auschwitz je udaljen 70 km od Krakova. Vjerujemo da već znate puno toga o ovom logoru, ali ipak drukčije je sve to vidjeti. Ovdje možete pogledati organizirane ture koje se nude iz Krakova.

auschwitz slika

Ovdje smo vam navele najpoznatije atrakcije Krakova. Grad ima bogatu povijest i jako puno toga za vidjeti. U Krakovu smo atrakcije i znamenitosti obišle pješke tako da javni prijevoz nismo koristile. Za obilazak najpoznatijih atrakcija dovoljna su vam tri dana. U Poljskoj je valuta poljski zloti (1EUR=4,44PLN). Za bilo kakva pitanja stojimo vam na raspolaganju.

Kada koristite neke od naših linkova, mi ostvarujemo malu proviziju. Važno je napomenuti da to ne utječe na vašu cijenu. Hvala vam na podršci i čitanju!

Recommended Articles